Nie takie straszne przekwalifikowanie się (lub zmiana branży)

Nie takie straszne przekwalifikowanie się (lub zmiana branży)

Zmiana branży / przekwalifikowanie się – temat który kandydatom jawi się na granicy niemożliwości. A czy faktycznie tak jest?

Z doświadczeń kandydatów wynika wprost – bezbolesna zmiana branży / przekwalifikowanie się jest możliwe tylko z precyzyjnym planem działania – uwzględniającym zarówno plany kandydata, jak i jego dotychczasową karierę.

Rynek pracy nie jest nastawiony przeciwko kandydatom (wbrew obiegowym opiniom), a płynnie poruszają się po nim tylko ci kandydaci, którzy poznali realia obecnego rynku. Reszta – niestety – powtarza błędy, posługując się metodami z ubiegłej dekady i najczęściej – trwają na dotychczasowych stanowiskach, nierzadko pełni frustracji i rozczarowania.

Historia sukcesu #1

Dlaczego zmiana branży / przekwalifikowanie się wydaje się tak trudne?

„Nie wiem, czy sprawdzę się w tak odmiennym środowisku.”

Ta obawa jest chyba największym „showstopperem” całego procesu. Bez zdecydowania i determinacji po Twojej stronie, bardzo szybko zabraknie paliwa do zmiany. Nowi pracodawcy nie będą przecież myśleć za Ciebie – opracowywać jak im się możesz przydać i za co Ci zapłacą. Ta praca jest po Twojej stronie. Jak to zrobić? Czytaj dalej…

„Wysyłałem ogłoszenia do firm z innej branży / na inny profil stanowiska – zero odzewu.”

Aplikowanie na ogłoszenia to najgorszy możliwy pomysł przy takich planach. Dlaczego? Rekruterzy mają z ogłoszeń wyławiać kandydatów, których można zatrudnić i wdrożyć najszybciej jak tylko się da. To oznacza kandydatów aplikujących „po linii” doświadczenia. Ci z odległych branż są odrzucani z automatu, gdyż zbyt czasochłonna byłaby weryfikacja takich kandydatów i ich wdrożenie. Jeszcze nie spotkałem pracodawcy, który miałby pomysł – „Wystawmy ogłoszenie skierowane do pracowników z innych branż – sprawdźmy kto się zgłosi”. Rozwiązaniem tutaj jest opracowanie Twojej wartości (pieniężnej) Twoich kompetencji dla pracodawców, oraz przedstawienie ich potencjalnemu szefowi (osobie decyzyjnej) do zaopiniowania – czy faktycznie wpłyniesz pozytywnie na wynik wypracowywany przez jego zespół, czy też nie. Jak to zrobić? Czytaj dalej…

„Moje wymarzone stanowisko jest zbyt odległe kompetencyjnie od tego co robię teraz.”

Ok, zatem pełna zmiana jest też do wykonania, tylko nie w jednym „skoku” a kilku pośrednich. Istnieją na pewno firmy, które dla Ciebie mogą być firmami „pośrednimi”. Mogą chcieć jednocześnie – wykorzystać Twoje dotychczasowe doświadczenie oraz wdrażać Ciebie w zadania i projekty, które pomogą Ci po pewnym (rozsądnym) czasie zmienić pracę na Twoje docelowe stanowisko. To już się dzieje – kandydaci korzystają z tej strategii z powodzeniem, zobacz…

Jak możesz powtórzyć ten sukces? Czytaj dalej…

„Będę musiał podjąć stanowisko niższe niż to, które obecnie zajmuję.”

Nie w każdym przypadku to będzie konieczne, ale należy się z taką ewentualnością liczyć. Dlaczego? Na niektórych stanowiskach pełną odpowiedzialność powierza się tylko pracownikom z pewnym doświadczeniem – znających niuanse branży, możliwe błędy których trzeba unikać, oraz najszybsze sposoby reagowania. Ty – bez obycia w nowej branży, nie będziesz miał takich umiejętności. Więc nikt o zdrowych zmysłach nie powierzy Ci pełnej odpowiedzialności na początku. Ale jak się przez dłuższą chwilę wdrożysz, poznasz wszystko to czego będą od Ciebie oczekiwać na stanowisku wyższym – bez problemu możesz mieć szybki awans na ten sam poziom zaszeregowania do kiedyś. Tak naprawdę – taką ścieżkę możesz mieć ustaloną z nowym pracodawcą jeszcze przed podpisaniem umowy. Minimalizujesz w ten sposób ryzyko, że ktoś niedotrzymałby słowa. Jak to zrobić? Czytaj dalej…

„Mam dość obecnej branży, wypaliłem się, a nie wiem jaką inną branżę wybrać.”

Liczba możliwości dla Ciebie na obecnym rynku pracy jest skończona (zamknięta w pewnej liczbie). To oznacza że masz do wyboru zamkniętą liczbę firm z branż osiągalnych dla Ciebie, a w każdej z tych firm masz zamkniętą liczbę stanowisk, na których możesz pracować. Żadne radykalnie nowe stanowiska nie powstaną na przestrzeni następnych 12 miesięcy, na które mógłbyś oczekiwać. Owszem – rynek pracy się zmienia, powstają nowe, wcześniej nieznane profesje (np. jeszcze niedawno nie było „Managera ds. Social Media”), ale to się nie dzieje w cyklach krótszych niż 3-5 lat.

Co to dla Ciebie oznacza? Zadaniem, którego prawdopodobnie nie robiłeś jeszcze w życiu zawodowym, jest pełny skan możliwych firm i stanowisk, na których sprawdziłbyś się z Twoimi kompetencjami. Taki skan niemal matematycznie pomaga podjąć decyzję – na jakie stanowisko(a) możesz aplikować z wysokim prawdopodobieństwem sukcesu. Ostatnim krokiem jest już tylko przygotowanie się do zdobycia tej pracy. Jak te wszystkie kroki wykonać? Przeczytaj ostatni akapit…

Jak najlepiej rozegrać przekwalifikowanie się / zmianę branży?

Na ogólnym poziomie opisując, czekają Ciebie następujące kroki:

  1. Skan osiągalnych dla Ciebie branż, a w nich – skan możliwych firm i stanowisk i wybranie pozycji, na których jest dla Ciebie wysokie prawdopodobieństwo sukcesu.
  2. Analiza Twoich kompetencji – jak Twoje umiejętności przekładają się na pieniądze w firmach (zyski/oszczędności/unikanie strat), oraz stworzenie argumentacji do rozmów z wybranymi pracodawcami.
  3. Przygotowanie dokumentacji – kilka CV profilowanych pod konkretne stanowiska, uwypuklających argumenty mówiące o Twojej przydatności dla tych firm (te CV nie będą służyły do odpowiadania na ogłoszenia, tylko do docierania do osób decyzyjnych bezpośrednio).
  4. Nauka metod dotarcia do potencjalnych przełożonych (osób decyzyjnych) – m.in. za pośrednictwem networkingu.
  5. Przygotowanie do rozmów, ze szczególnym uwzględnieniem odpowiedzi na ew. „trudne pytania”. Te pytania na pewno się pojawią kiedy się przekwalifikowujesz / zmieniasz branżę.

Dzięki tej strategii masz zaplanowane nie tylko cele, nie tylko kolejne kroki, ale także ścieżki najmniejszego ryzyka. Zyskujesz dzięki temu komfort i pewność, że zmiana jest możliwa.

Jak się tego wszystkiego możesz nauczyć?

W ramach przygotowania kandydatów do zmiany branży / przekwalifikowania, współpracuję z kandydatami na Konsultacjach Strategii zdobycia nowej pracy ← kliknij i przeczytaj opis.

Konsultacje Strategii

Są to najlepsze praktyki zebrane z doświadczeń kandydatów, którzy z sukcesem zdobyli nową pracę. Do tych praktyk dołożona jest perspektywa headhunterów, aby dokładniej Ci wyjaśnić zasady działania na obecnym rynku pracy.

Zatem – chcesz zaplanować strategicznie przekwalifikowanie się / zmianę branży? Zapraszam na Konsultacje Strategii zdobycia nowej pracy.

Komentarze

komentarzy

Zapisz się na newsletter

Otrzymuj na maila informacje o nowych materiałach, szkoleniach, oraz wpisach na blogu.Subskrybuj i bądź na bieżąco

Regulamin i Polityka Prywatności

mail: info [@] akademiarekrutacji.pl, tel. +48 663 88 66 35


Prawa autorskie do tekstów i materiałów audiowizualnych zastrzeżone
© Akademia Rekrutacji 2012-2018